Nowy kociak - biegunka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie gru 24, 2023 0:31 Re: Nowy kociak - biegunka

Mam takie pytanie..kup nadal 4 dwa razy się zdarzyło że 5.... Na gastro jesteśmy ok 10 dni.. czy jest szansa że jeszcze mu się bardziej poprawi na takiej diecie czy raczej szukać problemu gdzieś indziej. Gdzieś znalazłam ze na karmie gastro to po kilku dniach powinno byc już całkiem ok i trochę się martwię że nadal nie jest idealnie

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Pt sty 05, 2024 21:28 Re: Nowy kociak - biegunka

Znalazłam nareszcie w miarę sensownego weta.. Kotu się nie pogkrszylo ale nadal nie ma dużej poprawy.. Dostaliśmy zalecenie zbadania krwi i kału i tak jak piszecie podejrzenie jest że są poniszczone kosmyki jelitowe.

Mamy też brać fibor.. i tu pytanie czy ma ktoś może do sprzedania? Znalazłam tylko opakowania po 500g a mnie potrzebne tylko 70g

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Nie sty 07, 2024 19:00 Re: Nowy kociak - biegunka

draco_kot pisze:
Mamy też brać fibor.. i tu pytanie czy ma ktoś może do sprzedania? Znalazłam tylko opakowania po 500g a mnie potrzebne tylko 70g

Dopytaj czy możesz podać ten preparat: https://allegro.pl/oferta/vetfood-anti- ... 3517036633
skład zbliżony,
Obrazek

andorka

 
Posty: 13149
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Sob sty 13, 2024 15:45 Re: Nowy kociak - biegunka

Mam wyniki badania kału które zleciła nam nowa weterynarz:

nie stwierdzono pasożytów ale stwierdzono obecność koproantygenu lambrii. Z tym że jest dopisek "w kale begunkowym/luźnym obecność trofolitow lambrii można stwierdzić w 3-4 godzin od wydalenia kału; wynik dodatni testu na obecność antygenu w przypadku kału begunkowego należy traktować jako wyniki prawdziwe dodatni; w przypadku kontroli po leczeniu może dawać wynik fałszywie dodatni od 2 do 12 tyg po wyleczeniu."

Kupa jest jakby ciągle nie taka jak trzeba ...czy ten wynik oznacza że nadal mamy lamblie?

Fenbendazol brał 17.10 i potem jeden raz dawka przypominająca 30.10

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Sob sty 13, 2024 16:08 Re: Nowy kociak - biegunka

draco_kot pisze:Mam wyniki badania kału które zleciła nam nowa weterynarz:

nie stwierdzono pasożytów ale stwierdzono obecność koproantygenu lambrii. Z tym że jest dopisek "w kale begunkowym/luźnym obecność trofolitow lambrii można stwierdzić w 3-4 godzin od wydalenia kału; wynik dodatni testu na obecność antygenu w przypadku kału begunkowego należy traktować jako wyniki prawdziwe dodatni; w przypadku kontroli po leczeniu może dawać wynik fałszywie dodatni od 2 do 12 tyg po wyleczeniu."

Kupa jest jakby ciągle nie taka jak trzeba ...czy ten wynik oznacza że nadal mamy lamblie?

Fenbendazol brał 17.10 i potem jeden raz dawka przypominająca 30.10


A co pani doktor na to? Skoro ona zleciła.

Nie wiem, dlaczego wspomniałaś o tych jednorazowych dawkach fenbedazolu, ale w leczeniu lamblii, to one nie mają żadnego znaczenia.
Schemat od mojej wetki, wypróbowany wielokrotnie jest taki.
5 dni leku
2 tygodnie przerwy
5 dni leku
4 tygodnie przerwy
5 dni leku
6-8 tygodni przerwy i badanie kału (co 2 dni próbka, trzy próbki)
W międzyczasie higiena kuwet i posłanek oraz środowiska, trzeba czyścić, dezynfekować, wyparzać.
Do przecierania pupy i łapek po każdej serii leku zaleca clorexyderm wipes.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14252
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Sob sty 13, 2024 16:21 Re: Nowy kociak - biegunka

Czekam na info od niej bo dopiero dziś dostałam pierwsze wyniki.. jeszcze mam mieć wynik na rzęsistka i krwi.
To tu był taki schemat
5 dni fenbendazol (u hodowcy)
Tydzień przerwy
1 dzień (jedna dawka u nas)

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Sob sty 13, 2024 16:35 Re: Nowy kociak - biegunka

draco_kot pisze:Czekam na info od niej bo dopiero dziś dostałam pierwsze wyniki.. jeszcze mam mieć wynik na rzęsistka i krwi.
To tu był taki schemat
5 dni fenbendazol (u hodowcy)
Tydzień przerwy
1 dzień (jedna dawka u nas)


To jest absolutnie zbyt słabe leczenie na lamblie.
I nie jest to dla mnie dziwne, że wet takie leczenie zalecił, bo większość wetów na odrobaczaniu bardzo słabo się zna.
Tak wynika z mojego doświadczenia.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14252
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pon sty 15, 2024 16:13 Re: Nowy kociak - biegunka

Według weta wynik jest fałszywie dodatni..za to w.badaniu krwi wyszedł nam duży niedobór wit B12 mamy zalecone zastrzyki raz w tygodniu przez okres 6 tygodni. Wyszedł też za niski kortyzol.. za 4 tyg mam powtórzyć badanie krwi..mam nadzieję że to nic poważnego.

Tak teraz zerknelam że B12 mamy poniżej 450 a normy są 900-2800 8O to jak by jej wcale nie miał...

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Sob sty 20, 2024 20:45 Re: Nowy kociak - biegunka

Czy ktoś ma może doświadczenie z niedobórem witaminy b12? Wydaje mi się że po podaniu kupa była zdecydowanie lepsza tak gdzieś przez 2-3 dni.. ale teraz znowu jest słabo..jest miękka i się rozpada na szczęście nadal wypróżnia się nie częściej niż 4 razy na dobę. Wit. mam podawać raz w tygodniu (w poniedziałek była pierwsza dawka z szesciu) czy jest możliwość że poziom witaminy znowu spadł i stąd brzydkie kupy? I że to będzie na razie taka sinusoida..po podaniu lepiej a potem znowu gorzej?

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Sob sty 27, 2024 16:15 Re: Nowy kociak - biegunka

A czy robiłaś test na krew utajoną w kale? niedobór witaminy B12 może sugerować, że gdzieś jest jakieś krwawienie.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7608
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Pt lut 09, 2024 14:58 Re: Nowy kociak - biegunka

Nie było robione. Lekarz wyszedł z założenia że powodem niedoboru była lamblia i leczenie. Jutro idę sprawdzic poziom witaminy. Juz myślałam że jest coraz lepiej bo kupy się zrobiły bardzo ładne tylko ilość to nadal 4 ...a od wczoraj znowu rzadki stolec 6 kup i jednorazowe wymioty ślina w nocy... No już nie wiem co jest grane

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Pt lut 09, 2024 15:07 Re: Nowy kociak - biegunka

Zrób mu jeszcze raz usg i jak najszybsze badania krwi+kału, jemu coś ewidentnie jest. Obniżona B12 ma mnóstwo powodów, też się aktualnie z tym zmagam. Ale najpierw trzeba dojść do diagnozy problemu.

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 293
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lut 10, 2024 21:06 Re: Nowy kociak - biegunka

Po 4 zastrzykach mamy już Wit b12 na poziomie ponad 3000. Za to pojawił się jakiś jeszcze problem z kortyzol..w pierwszym badaniu był 1,45 i mam komentarz że za niski a teraz już poniżej 1.. więc chyba nas czeka przebadanie nadnerczy. Niski poziom wit b12 to raczej po pasożytach.. ale biegunki znowu wróciły mimo że B12 niby wysoko... Więc muszę zrobić jeszcze badanie kału i to usg

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

Post » Nie lut 11, 2024 7:45 Re: Nowy kociak - biegunka

U nas pomimo iniekcji witamina i tak z powrotem spadła przez zapalenie jelit. Trzeba to monitorować. Jak najbardziej mogło być przez giardie, dobrze, że uzupełniliście. Jesli Cię stać to najlepiej wykonać profil biegunkowy (polecam w animallabie). Tam masz PCR na pasożyty i bakterie. Kotkowi ewidentnie coś dolega i trzeba znaleźć przyczynę, 4x kal dziennie to dużo. Daj znać co z USG. Możesz wkleić jego badania krwi.

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 293
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lut 12, 2024 11:20 Re: Nowy kociak - biegunka

To jest najnowszy wynik krwi
https://zapodaj.net/plik-iB6r0mb5ek

To jest poprzedni z 13.01
https://zapodaj.net/plik-47TrAqXl0d

W styczniu robiłam też badanie kału
https://zapodaj.net/plik-SDBdxQ2FH8
ale wynik wyszedł prawdopodobnie fałszywie dodatni bo nie mineło (wtedy) jeszcze 12 tyg od zakonczonego leczenia na lamblie

I mamy teraz tak
po pierwszych 3 zastrzykach kupa za każdym razem sie znacząco poprawiała ale tylko konsystencja bo cały czas mamy 4 stolce dziennie
Po 4 zastrzyku wszystko sie rozjechało i mamy raz 6 kup raz 4 .. kilka super a poten zmowu kilka biegunkowych.

Dziś powinien być 5 zastrzyk z 6 ale że witaminy mamy juz ponad 3000 to weterynarz kazał przerwać zastrzyki z witaminy.
Mam zrobić ponowne badanie kału (moze to jednak lamblia)
Jak wyjdzie ujemny to mam sie umówić na USG
+ informacja "Niski kortyzol moze sugerować niedoczynność nadnerczy i przyczyniać się do nawracających biegunek ale czasem taki wynik kortyzolu może wynikać z nadmiernego wykorzystania (dlugi czas leczenia, przewlekła choroba) dobrze by było zrobić test symulacji ACTH."

Po badaniach kontrola i ewentualne wprowadzenie sterydu na próbę.

To ACTH troche mnie przeraża... :roll:

draco_kot

 
Posty: 165
Od: Śro paź 11, 2023 13:19

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jukatlu, Meteorolog1 i 131 gości